Leashe
Leash, nebo pojistný popruh, je neodmyslitelnou součástí výbavy paddleboardisty. Proč je však leash zapotřebí?
Důvodů je hned několik:
- bezpečnost tvá i lidi ve vodě - jakmile ztratíš stabilitu a padneš do vody, paddleboard bude vždy u tebe a můžeš se o něj chytit. Díky leashu bude paddleboard tvým osobním ostrovem i ve středu moře. Zároveň nošením leashu ochráníš i jiné lidi ve vodě. Při pádu do vody se častokrát stane, že paddleboard se nekontrolovatelně odplaví dál od tebe a může přistát na plavci či dítěti.
- dosah na paddleboard - pokud nepádluješ zrovna na malém jezírku, může se stát, že při pádu do vody, snadno o paddleboard přijdeš. Pokud padneš bez leashu do tekoucí řeky, může se stát, že tvoji desku voda bude unášet po proudu, zatímco ty se budeš snažit zachránit sama sebe. Totéž platí i ve vlnách v moři. Stačí chvilka bez pojistného popruhu a tvůj paddleboard je několik desítek metrů dále od tebe.
- možnost ukotvení paddleboardu – pomocí leashu si můžeš svůj paddleboard ukotvit o bójku nebo molo. Také pomocí leashu si můžeš spojit svůj paddleboard ke kamoškinmu a opalovat se spolu na jedné jako platformě.
Rovný nebo točený leash?
Leashe lze rozdělit na dva základní typy: točené a rovné.
Točené nebo spirálové leashe upřednostňuje naprostá většina paddleboardistů. Jeho výhodou je, že točený leash nespadne do vody, což by mohlo zvyšovat odpor při pádlování. Další výhodou je, že točený leash oproti rovnému provedení se nezamotává pod nohy.
Rovný leash volí především surfaři či paddleboardisté ve vlnách. Je to z toho důvodu, že rovný pojistný popruh nepůsobí jako pružina. Při pádu do vody, má paddleboard možnost dále se odplavit a netrefit tě při zpětném nárazu. Oproti točenému leashu je rovný pohodlnější, na noze ho díky absentujícímu pnutí pružiny necítíš.
Uchycení leashu
Leash se uchycuje jedním koncem o tebe a tím druhým o paddleboard. O paddleboard se uchycuje pomocí malého lanka, které přivážeš o d-ring, nerezový kroužek ve tvaru písmene D, v zadní části paddleboardu nebo o poutko. O toto lanko upevníš leash pomocí bezpečnostního suchého zipu. O tělo se leash může uchytit na třech místech:
- uchycení o kotník - klasické uchycení, které preferuje většina rekreačních paddleboardistů. Při pádu do vody, umožňuje lepší nastoupení na palubu, aniž byste se do něj zamotali. Při použití pružinového leashu je pocit pnutí na kotníku menší než při uchycení o lýtko.
- uchycení o lýtko - toto místo uchycení upřednostňují především milovníci vln. Výhodou uchycení leashu o lýtko je to, že na palubě desky se můžeš bez omezení hýbat, aniž bys při zpětném kroku stupil na leash. Navíc, při kolizních situacích, oceníš to, že leash je blíže po ruce a rychlejšího umíš odepnout.
- uchycení o opasek - na trhu jsou dostupné opasky pro uchycení leashu. Tento způsob nošení pojistného popruhu je vhodné pro aktivní paddleboardisty, kteří potřebují mít dostatek prostoru na palubě desky. Leash uchycený o opasek se nemotá pod nohama a je z větší části napnutý.
- uchycení o vestu – pro milovníky adrenalinu, například na divoké vodě, je důležité rychlé odepnutí leashu při kolizi. Na tekoucí řece, kdy se může znenadání na vodě objevit spadlý větev či jiná překážka, je důležitá rychlá reakce. Pomocí bezpečnostnímu odstřelovacímu systému se rychle dokážete od desky odepnout. Eliminujete tak riziko, že se zaklesnutý s deskou připnutou o tělo, kterou navíc táhne voda, nebudete moci dostat do bezpečí. V těchto chvílích nebudete hledět na to, zda o své prkno přijdete nebo ne. Při splavu může jít o život.
Nejprodávanější
Spinera SUP Leash se postará o to, aby si svůj SUP jen tak snadno neztratil.